FEST 2018 Άμεσης Δημοκρατίας – Το πρόγραμμα των πολιτικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων:

Πολιτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Άμεσης Δημοκρατίας 2018

ΤΕΤΑΡΤΗ 5/9

18.30 Workshop

Εκδήλωση – παρουσίαση του Αυτοοργανωμένου Παιδαγωγικού εγχειρήματος «Μικρό Δέντρο»

19.30 Πολιτικό Comic:Σημειωτικές διερευνήσεις & ιδεολογικές στρατηγικές

-Ιορδάνης Στυλίδης (Καθηγητής του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας)

– Αλέξανδρος Σχισμένος (Συγγραφέας)

19:00: Η δίκη της Χρυσής Αυγής και του NSU.Η σημασία του κοινωνικού αντιφασισμού

-Ελευθερία Τομπατζόγλου(Δικηγόρος πολιτικής αγωγής στη δίκη της Χ.Α.  – Ελεύθερος κοινωνικός χώρος «Φαβέλα»)

-Ύποπτο Μούσι (πλατφόρμα Omniatv)

-Stewo (Πρωτοβουλία Tribunal NSU – Komplex auflosen – Γερμανία)

20.00: O εθνικισμός στα Βαλκάνια: Αιματοβαμμένες περιφράξεις και κοινωνικές διαδρομές αντίστασης

-Dren Berisha (Αναρχοσυνδικαλιστική συλλογικότητα Πρίστινας – Kossovo)

– Sonja Stojadinovic (Αριστερό Κίνημα Solidarnost – Δημοκρατία της Μακεδονίας )

-Γρηγόρης Τσιλιμαντός (Αντιεξουσιαστική Κίνηση Θεσσαλονίκης)

-Genti Guri (Φεστιβάλ Άμεσης Δημοκρατίας)

 

ΠΕΜΠΤΗ 6/9

19.00: Παρουσίαση της έκδοσης του περιοδικού Βαβυλωνία «Ο Καστοριάδης & εμείς: 7 κείμενα και μία συνέντευξη»

-Νίκος Ιωάννου(Περιοδικό Βαβυλωνία)

-Γιώργος Οικονόμου (Διδάκτωρ φιλοσοφίας / συγγραφέας)

-Γρηγόρης Τσιλιμαντός (Φεστιβάλ Άμεσης Δημοκρατίας)

19.00: «Imprimatur και Ιεροί Λογοκριτές». Γιατί τα Μέσα που δημιουργούν τα fake news κηρύσσουν σταυροφορίες εναντίον τους;

-Λουκάς Σταμέλλος (Πλατφόρμα Omniatv)

-Μαρίνα Μεϊντάνη (Δημοσιογράφος – Ασύνταχτος Τύπος)

19.00: Η Γεωπολιτική κατάσταση στη Μέση Ανατολή

– Ercan Ayboga (Ακτιβιστής της καμπάνιας Tatort Kurdistan  και του οικολογικού κινήματος Μεσοποταμίας)

-Συλλογικότητα Catapult – Ιράν

-Νίκος Χατζής (Φεστιβάλ Άμεσης Δημοκρατίας)

20.00: Διατυπώνοντας την κοινωνική διάσταση στις ενεργειακές μεταβάσεις: Το πρόταγμα της Κοινωνικής Ενέργειας και Οικολογίας

– Dr Clemens Hoffman(Λέκτορας Διεθνούς Πολιτικής στο Πανεπιστήμιο του Stirling, Σκωτία)

– Τάνια Λέντζου (Ανοιχτή Συνέλευση στα Γιάννενα ενάντια στις εξορύξεις)

– Εύη Χαντζή (Διδάκτωρ περιβαλλοντικής γεωχημείς – Φεστιβάλ Άμεσης Δημοκρατίας)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/9

19.00: Από το Zad στο Καστέλι: Δομές αντίστασης ενάντια στη λεηλασία της ανάπτυξης

– Αρετή Πέτρου – Μάρα (Πρωτοβουλία Πολιτών για τη διάσωση και αειφόρο ανάπτυξη της Πεδιάδας)

– Καταληψίας από τη Zad (Notre – Dame- des- Landes- Γαλλία)

-Νίκη Δημητριάδη (Φεστιβάλ Άμεσης Δημοκρατίας)

19.00: Έμφυλες ταυτότητες στους εργασιακούς χώρους – Από το καθεστώς του αποκλεισμού στην πρακτική της απελευθέρωσης

– Μέλος του Radical Pride

– Εργαζόμενες / οι της ΒΙΟ.ΜΕ.

– Ελιάνα Καναβέλη (Διδάκτωρ κοινωνιολογίας, περ. Βαβυλωνία

– Victor Stransky (Fabrica Autonomia, Βουλγαρία)

20.00: Το επαναστατικό πρόταγμα σήμερα. Ο ρόλος μίας σύγχρονης αντιεξουσιαστικής  συλλογικότητας.

– Νώντας Σκυφτούλης (Αντιεξουσιαστική Κίνηση Αθήνας)

-Αλέξανδρος Σχισμένος (Συγγραφέας)

– Κων/νος Σαββόπουλος (Φεστιβάλ Άμεσης Δημοκρατίας)

 

Πολιτιστικό Πρόγραμμα του Φεστιβάλ Άμεσης Δημοκρατίας 2018

ΤΕΤΑΡΤΗ  5/9

Δυτική Σκηνή:

ΡΕΥΜΑ 102, Electro Vampires, M.a.t.E

Ανατολική Σκηνή:

Βάσω Βασιλειάδου, Μπρατίμια

ΠΕΜΠΤΗ 6/9

Δυτική Σκηνή:

Lostre Community, One Drop Forward, Bailemos

Ανατολική Σκηνή:

Θοδωρής Προύσαλης , Θεολόγος Κιριμλίδης

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7/9

Δυτική Σκηνή:

Jumberingas, Background Noise Suppression, Paka Paka

Ανατολική Σκηνή:

Κατιφέ, Rebeltes

Όλες οι συναυλίες ξεκινούν στις 22.00

Στο χώρο του Φεστιβάλ θα φιλοξενείται έκθεση φωτογραφίας με τίτλο «Δρομικά εκτός» από την ομάδα φωτογραφίας jpeg

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *